İmarsız Arsaya Nasıl Küçük Ev Yapılır

Uzun süredir parasını biriktirdiğiniz, yerini belirlemek için bilgisayar başında saatler harcadığınız hatta belki de il-il, köy-köy gezdiğiniz arsayı sonunda aldınız. Oh mis gibi temiz hava, bol oksijen, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve yemyeşil doğa. İşte kafanızı dinlemek ve sağlıklı hissetmek için ihtiyacınız olan şey bu. Hayır değil. Aslında bir şeye daha ihtiyacınız var.

Minimalizm, biraz zorunluluktan biraz da trendlerin etkisiyle dört bir yanımızı sarmaya devam ediyor. Bu akımın son örneklerinden bir tanesi de Tiny House yaklaşımı. Türkçede küçük ev anlamına gelen Tiny House deyimi, aslında ufacık metrekarelere sığan yaşam alanlarını ifade ediyor. Son yıllarda popülaritesi giderek artan minimalizmin önemli bir yansıması olan Tiny House akımını sizler için araştırdık.

Tiny House aslında kendisini kısa ve net bir şekilde tanımlayan bir terim. Giderek popülerleşen bu evler gerçekten çok küçük; fakat bir o kadar da kullanışlı… Üstelik bu minik ama şirin yaşam alanlarının yalnızca küçük olmaktan öte başka özellikleri de var. Tiny House neredeyse tümü çevre dostu mimari ile inşa ediliyor. Temel felsefesinde daha az tüketmek olan küçük evler, doğayla oldukça barışık bir yaklaşım sergiliyor.

Bu arsanın üzerine bir ev yapmak. Sonuçta hep çadırda yaşayacak değilsiniz ya. Ancak ufak bir probleminiz var. Aldığınız arsa tam istediğiniz gibi fakat istediğiniz bu arsanın imar izni yok. Peki ne yapacaksınız şimdi? Merak etmeyin, arsanıza ev yapabilmenizi sağlayacak bir kaç yol var. Şimdi bu yolları tek tek gözden geçirelim.

Tiny House akımının ortaya çıkmasında iki büyük etken sayılabilir. Bunlardan ilki; 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan ve Mortgage krizi olarak da adlandırılan ekonomik kriz olarak görülüyor. Büyük evlere olan rağbetin yarattığı kriz, alternatif yaşam tarzlarına olan ilginin çoğalmasına neden olmuş. Tiny House bir diğer popüler yapan unsur ise tabii ki son yıllarda oldukça trend hale gelen doğaya kaçış motivasyonu. Tiny House birçoğu doğayla iç içe alanlarda, genellikle ormanlarda konumlanıyor. Böylece bu küçük evlerde yaşamayı tercih eden insanlar evlerini yalnızca barınma ihtiyacını karşılayacak asgari özelliklerde bir yapıyla sınırlı tutarken, yaşam alanlarını ise doğanın kalbine taşıyor. Yani Tiny House sakinleri evlerinde değil doğada yaşıyor, Tiny House yalnızca barınıyor.

Eğer siz de devasa salonlardan, bitmek bilmeyen koridorlardan sıkıldıysanız Türkiye’de de hızla popülerleşmeye başlayan Tiny House akımına kendinizi bırakabilirsiniz. Ülkemizde de son yıllarda birçok firma, tekerlekli ev veya tekerleksiz ev ve Tiny House üretiyor.

İmar izninize zaten ihtiyacınız yok demektir. Ancak yine de bazı izinleri almanız gerekir. Tabi yapacağınız bina için de bazı sınırlamalar var. Ancak bunlar sizi yoracak şeyler değil. Tapunuzla ilçe Özel İdaresi’ne doğrudan başvuru yaparak, gerekli belgelerin temini ile yapı izni ve ruhsatı alabilirsiniz. Yönetmelikte istenen belgeler şu şekilde listelenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star