Tiny House Nedir? Tiny House Hakkında Herşey

Tiny House kelime anlamı olarak Küçük Ev demektir. Tiny House ismi ilk olarak Sarah Susanka’nın 2007 yılında yayınladığı “The not so big house” (O kadar da büyük olmayan ev) adlı kitabında kullanılmıştır. Ve bu ismin doğduğu kaynak olarak bu kitap gösterilmektedir. Küçük Evler ortalama 10 m2 ile 30 m2 büyüklükte olan ve tekerlekli römork üzerine inşa edilen araç kategorisindeki evlerdir.

Tiny House Nedir?
ABD’de 2005 yılında yaşanan Katrina Kasırgası sonrasında, evini kaybeden kazazedeler için küçük ve hoş görünümlü barınak evler yapılmıştır. Kazazedelerin moralini yüksek tutmak için küçük evler minimalist ve şirin bir görünümde tasarlanmış. Bu evler, kazadan bir süre sonra bölgedeki turizmcilerin dikkatini çekmiş ve tatil bölgelerinde kullanılmaya başlamış ve olanlar oldu. Kimse bunun bir akım haline geleceğini tahmin etmezken, bugün Dünya’da en hızlı yayılan minimalist yaşam biçimlerinden birisi oldu.

Ekonomik kriz sonrası Avrupa’da 2012 yılından bu güne, şehirde yaşayan insanlar apartman dairelerindeki evlerinden ayrılarak minimalist yaşam tarzına geçiş yapıyorlar. Tiny evlerde kendilerine daha butik bir yaşam oluşturan insanların bu hareketi, Tiny House Akımı olarak hızla yayılmaya devam ediyor. Pandemi krizi ile birlikte Türkiye’de de hızla yayılan Tiny House Akımı, arazilerdeki imar sorununun ve küresel iklim krizinin de etkisiyle büyümeye devam ediyor.

Wikipedia kaynağına göre; Sosyal bir hareket haline gelen tiny house akımı, insanların yaşadıkları alanları küçülmeyi, basitleştirmeyi ve daha azıyla yetinmeyi tercih etmesi diyebiliriz. Bu akım, küçük bir evde yaşamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Akımın temelinde küçük bir eve sahip olmanın getirdiği daha az sorumluluk, daha az gider ve daha özgür bir yaşam yer alıyor.

Ayrıca son yıllarda içinde dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını nedeniyle akıma olan ilgi bir hayli artmış durumda. Karantina zamanlarını doğal alanlarda geçirmek için tercih edenler artık farkında olarak veya olmayak minimalist yaşam biçimini benimsedi de diyebiliriz. 🙂

Küçük evlerin boyutları 10 m2 ile 30 m2 arasında tercihinize, bütçenize ve ihtiyacınıza göre değişiklik gösteriyor. Ekonomik ve minimalist yaşam tarzı sunan bu evlerin temelinde küçük, hafif ve temel ihtiyaçlardan oluşan bir ev dekoru yer alıyor. Küçük evlerin içerisinde mutfak alanı, banyo, yatak odası gibi temel ihtiyaçlar için bölümler bulunuyor. Ev eşyası olarak da çamaşır makinesi, mini fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi göz zevkine ve ihtiyacına göre beyaz eşyalar yerleştirebilirsin.

Fakat unutmaman gereken önemli bir detay var. Evinin yerini değiştirebilir veya başka bir konuma taşıyabilirsin. Ki zaten her yıl bir defa en yakın araç muayne istasyonuna götürmen gerekiyor. Bunun için ev tasarımını yaparken eşyalarını mümkün olduğunca sabit ve sarsılmalara dayanıklı bir şekilde tasarlaman yararına olacaktır.

Küçük evler yapı değil bir araçtır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve yasaldır. İmar planı ne olursa olsun, dilediğin arazide rahatlıkla kullanabilirsin. Bunu şöyle düşünebilirsin; Bir minibüs aracın var ve kendi arazine park ediyorsun. Birisi gelip, “Hey arkadaşım, sen arazine nasıl aracını park edebilirsin?” diyebilir mi? Hayır. Römork üzerindeki küçük evler için de bu durum aynıdır.

Küçük evin çevresine yapı inşa ederek, yaşam alanı kalıcı hale getirirsen, çevresindeki yapılaşmadan dolayı bir yasal ceza durumu ile karşılaşabilirsin. Bu nedenle küçük evin çevresine kalıcı yapılaşmama yapmaya özen göstermelisin.

Tiny House Fiyatları Ne Kadar?
Tiny house fiyatları isteğe bağlı olarak 65.000 ile 1 milyon TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu tamamen sizin bütçenize ve ihtiyacınıza bağlı bir durum. Fiyatları etkileyen en temel unsur O1 ve O2 tip onay belgesi. Azami ağırlığı 750 kg üzerine çıkmayan römorklar O1 kategorisine girer. 750 kg üzerindeki römorklar ise O2 kategorisindedir. Tabi O2 belgesinde de maksimum 3500 kg sınırı bulunuyor. Tüm bunlara detaylıca değinelim:

O1 Kategorisi Tiny House Özellikleri
Ruhsata tabi değildir.
Kendine ait bir plakası yoktur. Çekecek aracın plakası römorkta kullanılır.
TüvTürk muayenesine tabi değildir.
Vergisi yoktur.
B Sınıfı araç ehliyeti ile kullanılabilir.
O2 Kategorisi Tiny House Özellikleri
Ruhsata tabidir.
Kendine ait bir plakası vardır.
Yılda 1 kez TüvTürk muayenesine tabidir. (Güvenlik için doğru bir seçenek.)
Vergisi yoktur.
BE Sınıfı ehliyet ile kullanılabilir.
Yani fiyatlar satın alacağınız yaşayacak kişi sayısına, O1 veya O1 kategorisine özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Kaynak:
https://www.plurk.com/tinyhouse
http://www.firmamsepeti.com/Firma/tiny-house.html
https://ustabulurum.com/Firma/tiny-house.html
https://www.firmadostu.com/Firma/tiny-house.html
https://www.silivrigayrimenkul.com/Firma/tiny-house.html
http://www.alsathane.com/Firma/tekerlekli-ev.html
http://www.konyafrm.com/Firma/tekerlekli-ev.html
https://ticarikimlik.com/Firma/tiny-house.html
https://www.firmarehberin.com/Firma/tekerlekli-ev.html
https://www.firmakayit.net/Firma/tekerlekli-ev.html
http://koycegizde.com/Firma/tiny-house.html
https://esnaflistele.com/Firma/tekerlekli-ev.html
https://elbistan.org/Firma/tekerlekli-ev.html
https://www.istocrehberi.net/Firma/tekerlekli-ev.html
https://diigo.com/0jpb28

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star