Tiny House Nasıl Yapılır?

Şunu belirtmek gerekiyor ki; Tiny House yapımı teknik bilgi ve profesyonel teknik ekipmanlar gerektirir. Ben satın almayıp yapacağım diyorsan, O1 veya O2 kategorisinden ihtiyacına uygun olan römorku satın alman gerekiyor. Daha sonra bir proje çizdirmek için bir mimar ile anlaşabilirsin. Römorkun ortalama ağırlığını, hafif ve dayanıklı duvar malzemesini, yalıtım malzemesini, çatı kaplaması için gerekli malzemeleri ve temiz su / pis su giderleri için gerekli olan malzemeleri iyice araştırman gerek.

Hayalinde nasıl bir ev var? İhtiyaçların neler; tüm bunları göz önünde bulundurarak mimarına detaylı bir şekilde anlatman gerekiyor. Ve evin yapılırken mevsim şartlarına dayanabilecek Fin çamı, Rus çamı ve Sibirya çamı gibi ithal çamları araştırmalı veya mimarın önerilerine göre değerlendirmelisin. Hareketli bir ev inşa etmek biraz teferruatlı bir işlem. Yolda giderken çatınızı veya evinizin kapısını uçurmaman gerekiyor. Tüvtürk muaynesinden geçebilecek özelliklerde olması gerekiyor. Ve daha bir çok araştırma konusu seni bekliyor.

Hayatının büyük bir bölümünde arzun, bu küçük evlerde yaşamak ise yapım aşamasında en küçük detayları bile hesaplamak gerekiyor. Örneğin izolasyonu eksik yaparsan, bunu hava soğuduğunda hissedersin ve tüm evin duvarlarını söküp tekrar izolasyon yapman gerekebilir. O yüzden sağlam bir “Yapılacaklar Listesi” ve tiny house maliyeti için iyi bir “Maliyet Hesabı” yapmadan olmaz.

Küçük Ev Nerede Satılır?
Satın almak istediğin tiny house sahibinden ve benzeri araç alım satım platformlarında veya Türkiye’nin dört bir yanında tiny house üretimi yapan firmaların satış merkezlerinde bulabilirsin. İşini biraz kolaylaştırmak gerekirse, Türkiye’de tekerlekli küçük ev üretimi ve satışı yapılan yerlerden bazılarını listeledik.

Tiny House Satış Merkezleri
Mooble House / İstanbul
Hane House / İstanbul
Pera Tiny House / İstanbul
Kayseri Tiny House / Kayseri
Tiny House Türkiye Konaklama Yerleri
Tiny Sapanca / Red Door /Sapanca
Marmaris Söğüt / Tiny House /Marmaris
Tiny House by Digma / İstanbul /Beykoz
Hindiba Pansiyon / Bolu /Mengen
Tiny House tesislerini haritada görüntüle

Sıkça Sorulan Sorular
Traktör römorkundan küçük ev yapılır mı?
Hayır. Traktör römorku, sadece traktörler için üretilmiştir. Kendine ait bir plakası ve bir ruhsatı yoktur. Her tekerlekli ev, imar kanununa uygun değildir. Traktör römorkları da bu sınıfa girdiği için ev yapımında kullanılmamaktadır.

Tır dorsesinden küçük ev yapılır mı?
Evet. Hurdaya çıkan bir tır dorsesi veya yeni bir tır dorsesi üzerine ev yapabilirsin. 22 tona kadar ağırlığa müsade edilir. Fakat normal bir araç ile çekemezsin veya muayneye götüremezsin. Taşıma şirketleri ile anlaşman gerebilir.

O2 Belgeli bir evi otomobilim ile çekebilir miyim?
4×4 veya çekiş gücü yüksek bir araç kullanmıyorsan, 3 ton ve üzeri ağırlıklarda yokuş çıkışlarında aracın, römorku çekmeyebilir ve yokuş inişlerinde römork ağırlığı frenlemeni engelleyebilir. Bu nedenle bu konuyu profesyonellere danışmak faydalı olacaktır.

Elektrik nasıl alabilirim?
Eğer arazine elektrik almak mümkün değilse, evin üzerine güneş paneli sistemi kurabilirsin. Güneş paneli sistemini kurarken çamaşır makinesi, buzdolabı gibi elektronik eşyaları çalıştıracak enerjiyi sağlayabileceğinden emin olmalısın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star